top of page

Czym jest sensoryka?
Sensoryka to stosunkowo nowa dziedzina nauki, która bada, w jaki sposób ludzie i inne zwierzęta wchodzą w interakcje ze swoim środowiskiem. Łączy ona aspekty neuronauki, psychologii i fizjologii, aby zbadać sposób, w jaki odbieramy informacje z otoczenia i wykorzystujemy je do kierowania naszego zachowania. Ten obszar badań jest niezwykle ważny, ponieważ może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób ludzie uczą się, zapamiętują rzeczy i podejmują decyzje. W tym wpisie na blogu omówimy, czym jest sensoryka i dlaczego warto się nią zainteresować!

Co oznacza sensoryka?

Jak już wspomniano, sensoryka jest stosunkowo nową dziedziną nauki. Jednym z powodów, dla których jest ona tak ważna, jest fakt, że może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób ludzie się uczą. Na przykład badania w tej dziedzinie wykazały, że niemowlęta w wieku zaledwie sześciu miesięcy są w stanie wykorzystywać zmysł dotyku do poznawania otaczającego je świata. Ponadto badania wykazały, że osoby z uszkodzeniami pewnych obszarów mózgu często mają problemy z przetwarzaniem informacji z otoczenia. Badania te mają kluczowe znaczenie, ponieważ pomagają nam zrozumieć, jak działa mózg i jak możemy usprawnić proces uczenia się osób z chorobami neurologicznymi.

Dlaczego warto zainteresować się sensoryką?

Innym powodem, dla którego warto zainteresować się sensorologią, jest fakt, że może ona pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób ludzie zapamiętują rzeczy. Wiele badań w tej dziedzinie koncentruje się na tym jak wykorzystujemy nasze zmysły do kodowania informacji w pamięci. Na przykład badania wykazały, że ludzie są bardziej skłonni zapamiętać jakieś wydarzenie, jeśli mogą je zobaczyć, usłyszeć i dotknąć. Badania te są ważne, ponieważ pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób możemy poprawić pamięć u osób cierpiących na chorobę Alzheimera i inne formy demencji.

Podsumowując, sensomotoryka jest istotną dziedziną badań, która może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób ludzie uczą się, zapamiętują i podejmują decyzje. Jeśli interesujesz się neuronauką lub psychologią, to zdecydowanie powinieneś zainteresować się tą dziedziną nauki!

Rozwój sensoryczny u dzieci: Jak pomóc dziecku rozwijać się i uczyć?

Czy wiesz, że dzieci rodzą się z umiejętnością uczenia się i poznawania świata? W rzeczywistości rozwój sensoryczny u dzieci jest jednym z najważniejszych aspektów wczesnego dzieciństwa. Pomaga im poznawać otoczenie i wyrosnąć na zdrowych dorosłych. Jest wiele rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby wspomóc rozwój sensoryczny dziecka. W tym wpisie na blogu omówimy niektóre z tych rzeczy!

Sensoryka a doświadczenia dziecka

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, aby wspomóc rozwój sensoryczny dziecka, jest zapewnienie mu różnorodnych doświadczeń. Może to obejmować zabieranie dziecka w różne miejsca, pozwalanie mu na dotykanie i poznawanie różnych faktur oraz wystawianie go na działanie różnych dźwięków.

Ważne jest także, by pozwolić mu poruszać ciałem na różne sposoby. Wszystkie te doświadczenia pomogą dziecku rozwijać zmysły i poznawać otaczający je świat.

Rozmowa o doświadczeniach

Innym sposobem wspierania rozwoju sensorycznego dziecka jest rozmowa z nim o jego doświadczeniach. Pomoże to dziecku nawiązać kontakt między tym, czego doświadcza, a słowami, których używasz. Ważne jest też, by słuchać dziecka, kiedy próbuje coś powiedzieć. Pomoże to w zrozumieniu jego potrzeb ij ak najlepiej ich wspierać.

Rozwój sensoryczny jest ważną częścią wczesnego dzieciństwa i jest wiele rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby go wspierać. Zapewniając dziecku różnorodne doświadczenia i rozmawiając o nich z nim, możesz pomóc mu rozwijać zmysły i poznawać otaczający je świat.

Integracja sensoryczna: Jak nasze zmysły współpracują, by pomóc nam w wykonywaniu codziennych czynności?

Czy wiesz, jak współpracują Twoje zmysły, aby pomóc Ci w wykonywaniu codziennych czynności? Większość z nas idzie przez życie, nie zastanawiając się nad tym, ale czy wiesz, że nasze zmysły współpracują ze sobą, aby pomóc nam w interakcji z otaczającym nas światem? W tym wpisie na blogu omówimy integrację sensoryczną i to, jak pomaga nam ona funkcjonować na co dzień. Czekamy na więcej!

Co to jest integracja sensoryczna?

Umiejętność integrowania informacji pochodzących z naszych zmysłów jest ważna dla codziennego funkcjonowania. Kiedy widzimy, dotykamy i czujemy jakiś przedmiot, nasz mózg musi połączyć wszystkie te informacje, aby zrozumieć, czego doświadczamy. Proces ten nazywamy integracją sensoryczną.

Integracja sensoryczna pozwala nam rozumieć otaczający nas świat i odpowiednio reagować na otoczenie. Pomaga nam także w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chodzenie, jedzenie i ubieranie się.

Rodzaje bodźców sensorycznych

Istnieją trzy główne rodzaje bodźców sensorycznych:

 • wzrokowe,

 • słuchowe

 • dotykowe.

Aby mózg mógł prawidłowo funkcjonować, musi być w stanie przetwarzać wszystkie trzy rodzaje bodźców.

Informacje wizualne pochodzą z naszych oczu i pozwalają nam widzieć otaczający nas świat. Słuchowe informacje dotykowe pochodzą z naszych uszu i pozwalają nam słyszeć dźwięki. Informacje dotykowe pochodzą z naszej skóry i pozwalają nam odczuwać dotyk, ciśnienie i temperaturę.

Znaczenie integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna jest ważna z wielu powodów. Pomaga nam:

 • Poznawać nasze środowisko

 • Porozumiewać się z innymi

 • Bezpiecznie poruszać się

 • Wykonywać codzienne czynności, takie jak jedzenie i ubieranie się

Jeśli jeden lub więcej zmysłów nie działa prawidłowo, wykonywanie tych codziennych czynności może być utrudnione. Na przykład, jeśli nie widzimy wyraźnie, możemy wpadać na przedmioty lub się o nie potykać.

Jeśli nie słyszymy dobrze, możemy nie być w stanie skutecznie komunikować się z innymi. Jeśli nie czujemy dokładnie dotyku, możemy mieć problemy z używaniem przyborów kuchennych lub podnoszeniem małych przedmiotów.

Co to są zaburzenia integracji sensorycznej?

Gdy integracja sensoryczna nie funkcjonuje prawidłowo, mówi się o zaburzeniu integracji sensorycznej. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą powodować wiele różnych problemów, w tym

 • Niezdarność

 • Trudności z koncentracją

 • Słabe umiejętności motoryczne

 • Zbyt mała wrażliwość

 • Nadaktywność lub nieuwaga

 • Drażliwość lub agresja

 • Lęk lub depresja

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci

Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej mogą mieć problemy w szkole i w kontaktach społecznych. Mogą mieć również problemy ze snem i być bardziej podatne na wypadki i urazy. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć zaburzenia integracji sensorycznej, porozmawiaj z lekarzem lub wykwalifikowanym terapeutą zajęciowym. Lekarz czy terapeuta to osoby, które wskażą odpowiednie diagnozy na podstawie badań.

Leczenie zaburzeń integracji sensorycznej zazwyczaj obejmuje terapię zajęciową, która ma pomóc dziecku nauczyć się lepiej przetwarzać informacje sensoryczne. Przy zaburzeniach integracji sensorycznej ważna jest regularna praca z dzieckiem. Każdy rodzic powinien o tym pamiętać.

Terapia zajęciowa w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci

Terapia zajęciowa (OT) jest rodzajem terapii fizycznej, która pomaga dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej (SID) w poprawie ich zdolności funkcjonalnych. Terapia zajęciowa może pomóc dzieciom, które mają trudności z takimi czynnościami, jak

 • zwracanie uwagi w szkole

 • siedzenie spokojnie w klasie

 • zabawa z innymi dziećmi

 • prawidłowe jedzenie

 • przespać całą noc

Rodzaje terapii zajęciowej

Terapia zajęciowa obejmuje różne rodzaje terapii, takie jak:

 • masaż

 • ruch i ćwiczenia

 • zajęcia, które stanowią wyzwanie dla równowagi i koordynacji dziecka

 • techniki układania i przenoszenia

 • interwencje wizualne i słuchowe

Terapia zajęciowa może pomóc dzieciom z SID poprawić ich zdolność do wykonywania codziennych czynności i funkcjonowania w szkole. Jeśli Twoje dziecko ma trudności z którąś z powyższych czynności, porozmawiaj z lekarzem lub terapeutą zajęciowym o tym, czy OT może pomóc Twojemu dziecku.

Zabawki sensoryczne, które angażują i stymulują dzieci

Jeśli szukasz sposobu na stymulację zmysłów swojego dziecka, zabawki sensoryczne są idealnym rozwiązaniem! Są one zaprojektowane tak, aby angażować i pobudzać zmysły, zapewniając przyjemne doświadczenia, które mogą pomóc dzieciom w nauce i rozwoju.

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów zabawek sensorycznych, dlatego ważne jest, aby wybrać te, które są odpowiednie dla Twojego dziecka. W tym wpisie na blogu omówimy korzyści płynące z zabawek sensorycznych i przedstawimy listę naszych ulubionych zabawek!

Jakie są korzyści zabawek sensorycznych?

Zabawki sensoryczne mogą przynieść dzieciom wiele korzyści, m.in:

Pomagają dzieciom poznawać środowisko i świat wokół nich.

Mogą poprawić umiejętności poznawcze, takie jak rozwiązywanie problemów i zapamiętywanie.

Mogą zachęcać do kreatywnego myślenia i rozwijania wyobraźni.

Wspierają rozwój fizyczny poprzez stymulowanie rozwoju motoryki dużej i małej.

Mogą doskonalić zdolności społeczne, stwarzając okazje do wspólnej zabawy.

Jakie są najlepsze zabawki sensoryczne?

Skoro omówiliśmy już korzyści płynące z zabawek sensorycznych, przyjrzyjmy się kilku naszym ulubionym zabawkom! Poniżej znajduje się lista naszych najlepszych zabawek sensorycznych:

Tangle Teezer: Ta zabawka jest idealna do stymulowania zmysłu dotyku. Posiada miękkie włosie, które masuje skórę głowy i zapewnia uczucie ukojenia.

Szumiąca piłka: Ta zabawka świetnie nadaje się do stymulowania zmysłu dotyku i rozwijania umiejętności motorycznych. Jest również idealna dla dzieci, które mają skłonność do wiercenia się!

Karty do sznurowania: Te karty są idealne do promowania umiejętności motorycznych i percepcji wzrokowej. Można je również wykorzystać do nauki kształtów i kolorów.

Klocki magnetyczne: Klocki te doskonale stymulują zmysły wzroku i dotyku. Wspaniale nadają się również do promowania kreatywnego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.

Zestawy Slime Box: produkty slime wspierają rozwój dzieci oraz zapewniają zabawę na wiele godzin. Zapraszamy do zakupów w największym sklepie slime w Polsce!

Zabawy wspomagające rozwój sensoryczny u dzieci

Czy wiesz, że zabawa jest niezbędna dla rozwoju dziecka? Nie tylko pomaga im w nauce i poznawaniu otaczającego je świata, ale także wspiera rozwój sensoryczny. Istnieje wiele różnych rodzajów zabaw, które mogą pomóc w stymulowaniu wszystkich pięciu zmysłów dziecka. W tym wpisie na blogu omówimy kilka najlepszych zabaw, które wspierają rozwój sensoryczny i poprawę odczuć zmysłowych u dzieci!

Zabawy dzieci z muzyką

Jednym z najlepszych sposobów wspierania rozwoju sensorycznego dziecka jest muzyka. Słuchanie muzyki może stymulować zmysł słuchu, a poruszanie się w rytm muzyki może pomóc w rozwijaniu umiejętności motorycznych. To polecany sposób, kiedy występuje zbyt mała wrażliwość jaką posiada dziecko. Gra na instrumentach również może być korzystna, ponieważ pomaga dzieciom poznać przyczynę i skutek. Ponadto pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego.

Zajęcia plastyczne

Innym świetnym sposobem na wspieranie rozwoju sensorycznego dziecka są zajęcia plastyczne. Malowanie, rysowanie i rzeźbienie to wspaniałe zajęcia, do stymulacji zmysłu wzroku. Pomagają one także w rozwoju dziecka oraz drobnych umiejętności motorycznych.

Inne zabawy dla dzieci

Istnieje wiele innych rodzajów zabaw, które mogą wspierać rozwój sensoryczny dziecka. Oto kilka innych przykładów:

poznawanie rękami różnych faktur

zabawa w wodzie lub piasku

skakanie na trampolinie lub inna aktywność fizyczna

gotowanie lub pieczenie

używanie kukiełek lub zabawy w udawanie

dużo czytania specjalnych książek do stymulacji umysłowej

Zabawy to ważna część życia każdego dziecka

Bez względu na to, jaki rodzaj zabawy lubi Twoje dziecko, z pewnością pomoże ona w rozwoju sensorycznym! Zabawy są tak ważną częścią życia dziecka, więc zachęcaj je do niej tak często, jak to tylko możliwe. Dzięki temu dziecko lepiej odbiera bodźce ze świata zewnętrznego.47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page